Олександр Чорний: «Кому і як подарувати землю?»

У цьому питанні допоміг розібратись співзасновник «Перший земельний інвестиційний фонд» та сервісу земельних інвестицій Zeminvest – Олександр Чорний.
Відповідно до закону № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», дозволяється відчуження, включно з даруванням, земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
За договором дарування дарувальник передає або бере на себе зобов'язання передати обдарованому безоплатно майно (дарунок) у власність. Якщо обдарованого в договорі зобов'язують до певних дій, то це вже не є договором дарування.
Земельна ділянка сільськогосподарського призначення може бути передана у власність лише:
- іншому з подружжя;
- родичам (дітям, батькам, рідним братам і сестрам (повнорідним і неповнорідним), двоюрідним братам і сестрам, дідусям, бабусям, онукам, правнукам, дядькам, тіткам, племінникам та племінницям, пасинкам, падчеркам, вітчимам та мачухам).
Під час засвідчення договору дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення, нотаріус зобов'язаний перевірити, чи дотримано вимоги щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які може набувати у власність одна фізична особа (максимальний розмір – 10 000 гектарів). Така перевірка проводиться з використанням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У разі виявлення невідповідності цим вимогам, нотаріус відмовить у засвідченні угоди.